Choroby przewlekłe – najczęstsza przyczyna zgonów na świecie

Choroby przewlekłe to prawdziwa plaga współczesności. Jak można dowiedzieć się z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Zdrowia, to właśnie one są najczęstszą przyczyną śmierci ludzi na całym świecie? Dlaczego są takie niebezpieczne? W zdecydowanej większości przypadków rozwijają się przez wiele lat zupełnie niezauważone, a gdy właściwa diagnoza zostanie wreszcie postawiona, to na skuteczne leczenie jest po prostu za późno. Na wiele z tych chorób nie wynaleziono także jak do tej pory jeszcze lekarstwa. Co więc pozostaje? Dbając o zdrowie warto prowadzić aktywny tryb życia, odpowiednio się odżywiać, a także należy wykonywać badania profilaktyczne.
Choroba przewlekła – co to takiego?
Do chorób przewlekłych zaliczane są wszystkie schorzenia dotykające organizmu człowieka, które trwają nieprzerwanie przez minimum trzy miesiące. Rozwijają się zazwyczaj powoli nie dając specyficznych objawów, a jeżeli takie się pojawiają, to w niedużym nasileniu. Chorób przewlekłych przeważnie nie da się zupełnie wyleczyć i cofnąć ich skutków, gdyż w ich przebiegu powstają nieodwracalne zmiany w organizmie. To właśnie dlatego te jednostki chorobowe mają tak bardzo negatywny wpływ na zdrowie.
Jakie są najczęściej występujące choroby przewlekłe?
Lista chorób, z którymi ludzie muszą się przewlekle borykać jest bardzo długa. Do najbardziej popularnych jednostek chorobowych można zaliczyć schorzenia układu krążenia, choroby związane z układem oddechowym jak na przykład astma, cukrzycę, choroby nowotworowe, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoporozę oraz AIDS. Niemal wszystkim tych schorzeniom można zapobiec, trzeba jednak konsekwentnie prowadzić odpowiedni tryb życia.
Profilaktyka chorób przewlekłych
Każda choroba przewlekła ma nieco inną specyfikę, jednak czynniki ryzyka związane z ich powstawaniem często są podobne. W tym względzie wymienić warto chociażby stres, tłustą dietę, siedzący tryb życia, używki czy ryzykowne zachowania seksualne. Niezmiernie istotne jest to, aby zacząć zapobiegać czynnikom ryzyka już we wczesnej młodości. Gdy pojawią się pierwsze objawy choroby, to będzie już za późno. Coraz więcej środowisk medycznych prowadzi zakrojone na szeroką skalę informacyjne projekty profilaktyczne, których celem jest zwiększanie świadomości społecznej odnośnie chorób cywilizacyjnych. Zmiana upodobań, aktywne spędzanie czasu wolnego, dieta bogata w naturalne składniki, unikanie stresu czy używek to najprostsza droga do tego aby cieszyć się dobrym zdrowiem.
Najnowsze komentarze