Zapalenie krtani – objawy, przyczyny, leczenie.

Zapalenie krtani objawia się wystąpieniem chrypki, utratą głosu, suchością i pieczeniem w gardle, u dzieci trudnościami w oddychaniu. Przyczyną zapalenie błony śluzowej krtani jest powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych lub jej następstwem.

 

Ale także nadwyrężenie głosu, alergia czy przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Przyczyną objawów może być zarówno zapalenie nagłośni, która stanowi część krtani wywołane w 90% przypadków przez bakterie, jak też tzw. podgłośniowe zapalenie krtani, które najczęściej jest wywoływane przez wirusy. Podczas zakażenia krtani rozwija się w niej stan zapalny i obrzęk, co powoduje chrypkę lub utratę głosu. W ciężkich przypadkach zapalenie krtani może utrudniać przepływ powietrza. Szczególnie groźne jest ono u małych dzieci.

 

Kiedy nagle przeważnie w środku nocy dziecko dostaje napadu szczekającego kaszlu i z trudem łapie powietrze. Wiąże się to z tym, że zapalenie krtani u dzieci może zagrażać życiu. Szybko narastająca duszność, kaszel, wysoka gorączka wymagają natychmiastowej intensywnej pomocy lekarskiej i wezwania pogotowia. U dorosłych natomiast nieleczone zapalenie krtani może przejść w formę przewlekłą mogącą zwiększać ryzyko nowotworu. Aby rozpoznać i zdiagnozować trafnie dolegliwość wskazana jest wizyta u lekarza. Można przeprowadzić test identyfikujący kilka wirusów najczęściej powodujących chorobę. Leczenie polega na stosowaniu substancji rozrzedzających wydzielinę, tzw leków mukolitycznych. Można je kupić w aptece również bez recepty ale pamiętaj, że leki sprzedawane bez recepty to także leki. Należy stosować je z umiarem. Piciu dużej ilości płynów. Najlepsza będzie woda albo łagodne herbatki ziołowe i owocowe. Lepiej nie nadużywać herbaty i soków owocowych. A także dbanie o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, zadbaj by powietrze nie było suche.

 

Odpowiednia wilgotność zmniejsza wrażliwość błony śluzowej gardła na wirusy. Często wietrz mieszkanie. Zadbaj by w domu była odpowiednia temperatura, to ważne zwłaszcza w okresie grzewczym. Stosuj nawilżacze powietrza, pojemniki z woda umieszczone w pobliży grzejników lub rozwieszaj wilgotne ręczniki. U dorosłych wskazane jest ograniczenie używania głosu przez jakiś czas, najczęściej kilka dni. Podczas choroby i należy bezwzględnie unikać zimnych napojów, lodów picia alkoholu, ostrych i gorących potraw oraz palenia tytoniu. Dym tytoniowy niszczy błonę śluzową i nabłonek migawkowy dróg oddechowych. U dzieci w przypadku nasilonej duszności wskazane jest leczenie szpitalne.

You may also like...