Co warto wiedzieć o pielęgnacji zębów?

Właściwa higiena jamy ustnej może w znaczący sposób przyczynić się do tego, że zęby przez długie lata pozostaną zdrowe. Mało kto jednak wie, w jaki sposób powinno się czyścić zęby i jakich specyfików warto do tego używać. Białe zęby to nie wszystko – nie wystarczy powierzchowne czyszczenie. Wszelkie choroby zębów i dziąseł zaczynają się w momencie, gdy w przestrzeni między zębami zalegają przez dłuższy czas resztki jedzenia.

Jak dbać o zęby?

Pielęgnacja zębów, to nie ma co ukrywać, proces czasochłonny, jednak się opłaca – nie trzeba wydawać majątku na wizyty u dentysty. Podobnie jak i wielu innych dziedzinach życia, tak i w tym przypadku, zapobieganie chorobom jamy ustnej jest dużo skuteczniejsze i tańsze niż ich późniejsze leczenie. Co zatem składa się na właściwą pielęgnację zębów? Warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach – regularnym czyszczeniu zębów, właściwym doborze szczoteczki do zębów, unikaniu używek i pożywienia które szkodzi zębom oraz należy mieć na względzie wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Jak myć zęby?

Czyszczenie zębów powinno być wykonywane po każdym jedzeniu. Nie ważne czy był to posiłek główny czy też lekka przekąska – zęby zawsze warto wyczyścić. Najlepiej umyć je pastą do zębów przy użyciu odpowiedniej szczoteczki, jednak gdy akurat nie ma się przy sobie takiego zestawu, to wystarczy przepłukać jamę ustną płynem do płukania zębów lubb w ostateczności samą wodą. Do czyszczenia przestrzeni zębowej można też użyć nici dentystycznej.

Dobór właściwej szczoteczki

Regularne czyszczenie zębów będzie wydajniejsze jeżeli dobrana będzie do tego odpowiednia szczoteczka. Najtańsze produkty na rynku to szczoteczki manualne, które można kupić w sklepie za kilka złotych. Prócz ceny, próżno szukać jakichkolwiek plusów w tym przypadku. Specjaliści o wiele bardziej polecają szczoteczki elektryczne lub wydajne i skuteczne szczoteczki soniczne, które wykonują ruchy wymiatające.

Czego się wystrzegać?

Na pytanie jak dbać o zęby można znaleźć jedną odpowiedź – skutecznie. Odpowiednia pielęgnacja to jednak nie wszystko. Chcąc uniknąć problemów z zębami warto jest się wystrzegać produktów słodkich oraz kwaśnych. Nawet czerwone wino pite w zbyt dużej ilości może negatywnie wpływać na płytkę nazębną podobnie jak kawa czy mocna herbata. Każdy kto chce mieć piękny uśmiech powinien także jak najszybciej rozstać się z paleniem papierosów, gdyż one negatywnie wpływają nie tylko na kolor płytki nazębnej ale także na stan samych zębów.

You may also like...