Czym właściwie jest autyzm?

Pomimo wielu lat badań bezpośrednia przyczyna rozwoju autyzmu u dzieci nie została jak dotąd poznana. Najbardziej popularna teoria mówi o tym, że jest to zaburzenie o charakterze neurologicznym, które dotyczy obszaru mózgu i wpływa na relację autystyków z otoczeniem. Rodzajów autyzmu jest wiele i nie da się jednoznacznie zdefiniować tego pojęcia.

Autyzm – o co w ogóle chodzi?

O autyzmie zaczęło być głośno na przełomie stuleci. Jeszcze w końcówce ubiegłego wieku schorzenie to było praktycznie nieznane, a rodzice którzy musieli zmierzyć się z problemem często byli pozostawiani samym sobie. W zależności od stopnia rozwoju autyzmu, dziecko dotknięte tą chorobą albo w ogóle nie wykazuje kontaktu z otoczeniem albo jest on znacznie utrudniony. To co udało się ustalić po latach badań, to to że osoby autystyczne mogą być nadwrażliwe na bodźce dochodzące do nich z otoczenia, czy to na dźwięk czy też na światło. Brak umiejętności radzenie sobie z tymi odczuciami może w konsekwencji prowadzić do zachowań agresywnych zarówno względem siebie jak i innych.

Czy autyzmem można się zarazić?

Autyzm jest schorzeniem wrodzonym, podejrzewa się, że ma on podłoże genetyczne, przynajmniej w części przypadków. Oznacza to, że nie da się nim zarazić. Niestety, nie da się go też wyleczyć. Osoby dotknięte autyzmem muszą się z nim borykać do końca życia, jednak dzięki konsekwentnej terapii w niektórych przypadkach osób dotkniętych autyzmem da się wypracować samodzielną egzystencję. Powstaje także coraz więcej środowisk pracy dla autystyków, w których mogą się oni integrować ze społeczeństwem.

Kiedy objawia się to schorzenie? Podstawowe informacje

W zdecydowanej większości przypadków, pierwsze objawy autyzmu można zaobserwować u dziecka przed ukończeniem trzeciego roku życia. Wśród pierwszych anomalii zachowania jakie obserwują rodzice można wymienić niechęć do kontaktów fizycznych jak np. przytulanie, brak reakcji na otoczenie, wpatrywanie się jeden punkt czy powtarzalne zachowania. Osoby dotknięte autyzmem często nie wykazują potrzeby kontaktu z innymi ludźmi, zamykają się we własnym świecie. Skutkować może to zaburzeniami rozwoju i brakiem podstawowych umiejętności społecznych. Osoby z głębokim spektrum autyzmu nie mówią. Jednym z powszechniejszych objawów autyzmu jest brak umiejętności wyrażania i rozumienia emocji. Dziecko nie potrafi wskazać na obrazku która osoba jest smutna, a która zadowolona. Gdy rodzice zaobserwują pierwsze niepokojące objawy, powinni jak najszybciej udać się na konsultację lekarską.

You may also like...