Groźna choroba przenoszona przez kleszcze

Od kilku lat można obserwować lawinowy wzrost ilości kleszczy w lasach na terenie całej Polski. Jest to zjawisko o tyle niebezpieczne, że te małe stworzenia są nosicielami bardzo groźnej choroby – boreliozy. Co prawda, nie każde ugryzienie kleszcza skutkuje chorobą, jednak z roku na rok choroba ta wykrywana jest u coraz większej ilości osób. Jak się chronić przed kleszczami i czy boreliozę da się wyleczyć?

W jaki sposób można zarazić się boreliiozą?

Borelioza to choroba, która rozwija się w organizmie człowieka po ugryzieniu kleszcza. Każdy, kto wybiera się na łąkę czy do lasu, czyli do naturalnego środowiska życia kleszcza, powinien się odpowiednio zabezpieczyć. W aptekach dostępne są specyfiki, które mają chronić przed kleszczami, jednak to nie wystarczy. Warto pamiętać o tym, aby mieć długie spodnie, wysokie buty i koniecznie nakrycie głowy. Po powrocie do domu należy dokładnie oglądnąć całe ciało czy przypadkiem kleszcz gdzieś się nie wbił. Jeżeli zostanie usunięty szybko i we właściwy sposób, to ryzyko przeniesienia jakiejś choroby jest bardzo małe.

Jakie objawy daje borelioza?

Pierwszym charakterystycznym objawem rozwoju boreliozy w organizmie człowieka jest rumień. Powstaje on pierwotnie w miejscu ugryzienia przez kleszcza, a następnie może wędrować nawet po całym ciele. Rumień jednak nie zawsze się pojawia, wówczas wykrycie boreliozy staje się nieco trudniejsze. Pozostałe objawy wywoływane przez boreliozę to bowiem symptomy grypopodobne, wysypka skórna czy obniżony nastrój połączony z drętwieniem kończyn. Te objawy są na tyle nie specyficzne, że można je pomylić z inną jednostką chorobową.

Czy boreliozę da się wyleczyć?

Chociaż medycyna w ostatnich latach zrobiła ogromne postępy, to wciąż skuteczne leczenie boreliozy jest niezwykle trudne. Gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia boreliozy chory musi przyjmować odpowiedni antybiotyk. Kuracja trwa czasem nawet około miesiąca. Istotne jest to, jak szybko choroba zostanie wykryta. Leczenie boreliozy jest tym skuteczniejsze, im szybciej zostanie postawiona odpowiednia diagnoza. W sytuacji, gdy leczenie choroby zostało rozpoczęte, gdy na skórze pojawił się rumień, to szanse na wygraną są dosyć wysokie. Gdy jednak krętki choroby zaczną rozprzestrzeniać się w organizmie człowieka i będą siały w nim spustoszenie, to może okazać się, że ze skutkami boreliozy chory będzie się musiał borykać do końca życia. Medycyna nie znalazła bowiem jeszcze odpowiedzi na wszystkie pytania związane z boreliozą.

You may also like...