Wpływ cywilizacji na zdrowie człowieka

Środowisko naturalne od lat ulega zmianie, drastycznie postępuje jego degradacja. Jeżeli dołożyć do tego życie w ciągłym stresie i brak aktywności fizycznej połączony z niezbyt zdrowym jedzeniem, to można otrzymać przepis na niemal pewną chorobę. W dzisiejszych czasach ogromnym zagrożeniem dla ludzkości są choroby związane z postępem cywilizacyjnym. W tej grupie chorób można wymienić bardzo dużo jednostek, między innymi cukrzycę, choroby układu krążenia, nowotwory czy choroby onkologiczne układu oddechowego.

Choroby cywilizacyjne i związane z nimi zagrożenia

 

Otyłość, która dotyka coraz większą liczbę osób jest bardzo niebezpieczna. Bezpośrednio związana jest z niewłaściwą dietą, skłonnościami genetycznymi oraz siedzącym trybem życia. Jej objawy wychodzą daleko poza aspekt estetyczny. To nie tylko kilkanaście kilogramów zbędnej tkanki tłuszczowej. To przede wszystkim zwiększone ryzyko zawału, miażdżycy, utraty wzroku czy powstawania ran trudnych do zagojenia. Jedna choroba cywilizacyjna pociąga najczęściej za sobą także i inne jednostki chorobowe. Z otyłości może rozwinąć się cukrzyca. Jej objawy są przeważnie na początku bagatelizowane. Ospałość, zwiększone pragnienie, rozkojarzenie – przecież można te objawy przypisać choćby zmęczeniu. Jeżeli cukrzyca nie zostanie w porę wykryta, w krótkim czasie może doprowadzić do degradacji organizmu.

Czy można się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?

Wydawać się to może niezmiernie trudne, jednak nawet we współczesnym świecie, gdzie zagrożenia czyhają niemal z każdej strony, można starać się unikać chorób cywilizacyjnych przez odpowiedni sposób życia. Warto w pierwszej kolejności postawić na zdrowy, zrównoważony sposób odżywiania. Dietetycy zalecają aby jak najczęściej sięgać po produkty sezonowe, nie przetworzone, najlepiej w dużej ilości jeść warzywa i owoce. Kolejny aspekt, to unikanie używek i aktywność fizyczna na wysokim poziomie. Istotne jest także to, aby w regularnych odstępach czasu wykonywać badania profilaktyczne pozwalające na kompleksową ocenę stanu zdrowia. Te wszystkie działania pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.

Choroby cywilizacyjne a stres

Stres jest czynnikiem wyzwalającym wiele jednostek chorobowych. Czasem trzeba złapać oddech od naglących terminów i projektów które miały być wykonane na wczoraj. Nawet dwudniowy wyjazd w góry czy nad jezioro pomoże oderwać się do codzienności i zredukuje poziom stresu w organizmie, a przy tym można zacieśnić relacje z najbliższymi.

You may also like...