Napoje – jakie są rodzaje?

Napoje kojarzą nam się z zabarwioną wodą. Wyróżniamy napoje gazowane oraz niegazowe. Nie bez powodu uważa się, że napoje są niezdrowe. W ich składzie znajduje się wiele sztucznych dodatków. Jednak warto pomyśleć nad domowymi napojami. Można je zrobić na bazie wody mineralnej oraz owocowych soków. Większość kupnych napojów posiada w składzie cukier oraz pozostałe substancje słodzące.

 

Najpopularniejszym napojem w Polsce jest niewątpliwie coca cola. Napoje gazowane nie są wskazane dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Napoje spełniają podstawową funkcję. Mowa o zaspokojeniu pragnienia.

Jakie napoje wyróżniamy?

Do podstawowych należą soki. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, są to napoje wykonane z naturalnych składników w procesie wytwarzania soku. Można do nich dodawać cukier spożywczy, kwasek cytrynowy oraz witaminy.Możemy wyróżnić także nektary owocowe. To napoje wytwarzane z rozcieńczonego soku oraz substancji słodzących. Dodaje się do nich naturalne barwniki, aromaty i kwasek cytrynowy.Nie można jednak do nich dodawać barwników oraz sztucznych konserwantów.Na sklepowych półkach można znaleźć także napoje owocowe. Osobom dorosłym dedykowane są napoje bezalkoholowe. To rodzaje napoju, który nie zawiera większych ilości alkoholu. Jednak występuje on w niewielkich ilościach. Według polskiego prawa, taki napój alkoholowy nie może zawierać więcej niż 0,5 % etanolu. Do innych napojów, tym razem gorących zalicza się kakao, herbatę oraz kawę. Z napojów zimnych możemy wyróżnić wodę, oranżady, lemoniady i napoje typu cola. W tej kategorii znajdują się także podpiwki, piwo bezalkoholowe, napoje mleczne i mleko. Innymi zimnymi napojami są: kompoty, koktajle owocowe i warzywne czy szampany bezalkoholowe. Uważa się, że napoje nie mają żadnych większych wartości zdrowotnych.

Inne rodzaje napojów

Wyróżniamy także napoje funkcjonalne. Dokładnie są to napoje energetyczne, z dodatkiem ziół i witamin, izotoniczne oraz o konkretnym działaniu prozdrowotnym. Napoje funkcjonalne są przeznaczone dla sportowców. Zwłaszcza energetyczne oraz izotoniczne. Należy jednak pamiętać, że napój energetyczny to swojego rodzaju dopalacz. Oczywiście dodaje nam sił. W jego składzie znajdziemy kofeinę i wyciąg z guarany. Należy pamiętać, że napoje energetyczne spożywane w nadmiarze mogą szkodzić. Innym rodzajem napojów są izotoniki. Stworzone specjalnie dla sportowców. Polecane także osobom pracującym fizycznie. Napoje izotoniczne zostały stworzone przez naukowców. Napój izotoniczny możemy kupić lub wykonać samodzielnie w domu. To zdrowy sposób na nawodnienie organizmu. Zwłaszcza w czasie wysiłku fizycznego. Nie tylko gasi pragnienie, ale dostarcza odpowiednią dawkę elektrolitów. Warto także powiedzieć słów kilka na temat wody kokosowej. Pozyskuje się ją z wnętrza młodych, zielonych orzechów palmy kokosowej. Posiada ona bogaty skład w substancje odżywcze. Zawiera ona pierwiastki takie jak wapń, fosfor czy magnez oraz potas. Woda kokosowa to także źródło witamin. Woda kokosowa jest polecana osobom, które na co dzień mają do czynienia ze stresem. To także idealny napój dla osób mających problem z anemią. Spożywanie wody kokosowej dobroczynnie wpływa na układ krążenia. Dodatkowo obniża poziom cholesterolu. Woda kokosowa wykazuje działanie antywirusowe. Doskonale się sprawdza jako napój izotoniczny. Warto pamiętać, że woda kokosowa potrafi nawodnić ludzki organizm znacznie lepiej niż napoje izotoniczne. Nie zawiera ona żadnych substancji sztucznych, jest niskokaloryczna.

You may also like...