Cukrzyca – jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych
Choroby przewlekłe dotykają coraz szersze masy społeczne. Część z tych schorzeń określana jest mianem chorób cywilizacyjnych, niektóre z nich związane są z wiekiem i pojawiają się u osób starszych. Z kolei pojawienie się innych uwarunkowane jest w dużej mierze skłonnościami genetycznymi czy też prowadzeniem określonego trybu życia. Wśród chorób, które stanowią coraz poważniejszy problem w dzisiejszym świecie warto wymienić cukrzycę.
Jakie są przyczyny cukrzycy?
Cukrzyca może występować pod dwiema postaciami. Wyróżnia się cukrzycę typu pierwszego oraz cukrzycę typu drugiego. Typ pierwszy, to choroba pierwotna, na którą zapadają także małe dzieci. Typ drugi rozwija się z kolei u osób dorosłych, w wieku dojrzałym. W przypadku typu drugiego wyróżnić można szereg czynników, które w znacznej mierze zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju choroby, są to między innymi: wiek, otyłość, stany zapalne w organizmie, stres czy choroby wątroby. Przyczyny pojawienia się cukrzycy mogą być bardzo różne, warto więc kompleksowo patrzeć na tryb swojego życia.
Objawy choroby
Choroba ta jest niebezpieczna z tego względu, że początkowo nie daje swoistych objawów, a zaburzenia w gospodarce insuliny wykrywane są najczęściej przez zupełny przypadek podczas rutynowych badań. Przy cukrzycy występuje zwiększone pragnienie, osłabienie, obniżenie odporności organizmu, ropne zmiany na skórze czy drastycznie pogarszający się wzrok. To tylko niektóre objawy, jakie daje cukrzyca.
Skąd czerpać informacje na temat choroby?
Informacje dotyczące zarówno przebiegu cukrzycy jak i sposobów radzenia sobie z nią w życiu codziennym dostępne są na wielu portalach o tematyce zdrowotnej. Ponadto, każda osoba borykająca się z cukrzycą powinna pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza diabetologa. W początkowej fazie choroby poziom cukru w organizmie można regulować przy pomocy tabletek. Gdy ta metoda przestaje wystarczać, trzeba sięgnąć po zastrzyki z insuliną. W ograniczeniu przebiegu choroby niezwykle istotna jest odpowiednia dieta o niskiej zawartości węglowodanów. Chorzy powinni jak ognia unikać potraw i produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Zakazane jest chociażby białe pieczywo, grube makarony, ziemniaki, wszelkiej maści słodycze czy słodzone napoje. Niewskazane jest także spożywanie niektórych owoców – przykładem mogą być choćby banany zawierające duże pokłady węglowodanów. Przestrzeganie diety i aktywność fizyczna, a także przyjmowanie zaleconych leków – dzięki temu można spowolnić postęp cukrzycy.
Najnowsze komentarze