Zdrowotne grzechy główne Polaków pod lupą

Zdrowie Polaków to temat niezwykle ważny, ale niestety często bagatelizowany. Nadal dominuje przekonanie, że „lepiej nie wiedzieć, bo jeszcze coś wykryją”, więc unikamy lekarzy. Nadużywamy jednak używek: alkoholu i papierosów, mówiąc, że „na coś trzeba umrzeć”. Sięgamy po słodycze i przetworzoną żywność, bo „życie bez przyjemności nie ma sensu”. Naród, który zna receptę na wszystkie dolegliwości, czy po prostu czysta hipokryzja? Jakie są przyczyny licznych problemów zdrowotnych rodaków?

Polaków zdrowotne grzechy główne

Cukier

Lekarze zwykli twierdzić, że cukier to tzw. biała śmierć. Przeciętny Polak zjada rocznie…ponad 50 kg tej substancji rocznie! Głównie dostarczamy go do organizmu w formie słodyczy, wypieków i napojów słodzonych. Mało osób ma jednak świadomość, że wielu producentów „poprawia” smak, dodając cukier lub syrop glukozowo- fruktozowy. To już prawdziwa plaga, ponieważ koszyki sklepowe obfitują w takie produkty. Całkiem duże ilości cukru można między innymi odnaleźć w: chlebie, sosach, wędlinach, sokach.

Awersja do sportu

Chociaż na ulicach i w klubach fitness można spotkać sporą ilość osób, które trenują, i ta należą do mniejszości. Większość z nas niestety preferuje spędzanie wolnego czasu przed ekranem monitora, niż na świeżym powietrzu. Szczególnie dużą niechęć do jakiejkolwiek aktywności przejawiają…dzieci w wieku szkolnym! Tak to właśnie w tej grupie wiekowej zwiększa się zachorowalność na otyłość i cukrzycę!

Spadek po dawnych czasach

Rokrocznie wzrasta także liczba pacjentów, u których nieprawidłowo funkcjonuje tarczyca. Wiele osób przez lata nawet nie wiem, że coś jest nie tak. Nieprawidłowości hormonów występują głównie u kobiet, jednak i panów coraz częściej dotyka choroba tarczycy. Niepokojącymi objawami mogą być, między innymi: duże wahania nastroju, płaczliwość, drażliwość, ciągłe zmęczenie powiększona szyja, duże przybieranie na wadze lub spory spadek kilogramów bez większego powodu, sucha cera i łokcie. Jeszcze dziesiątki lat temu nikomu nieznane były pojęcia typu: Hashimoto. Wiele teorii naukowych głosi, że kłopoty te przywędrowały do Polski, jako skutki radioaktywnej chmury po wybuchu reaktora w Czarnobylu.

Wizyta kontrolna, kolejki pacjentów i strach przed wynikiem

Pojęcie służby zdrowia w naszym kraju, ma bardzo negatywny wydźwięk. Nieodpowiednie rozwiązania systemowe, że potrzeby przewyższają możliwości. Chociaż lekarze apelują o profilaktyczne badania, które powinno się regularnie wykonywać, paraliżuje nas kilka rzeczy: strach, bagatelizowanie tematu, kolejki pacjentów i limit na badania. W wielu miejscach nie ma również odpowiedniego sprzętu medycznego oraz lekarzy-specjalistów w swojej dziedzinie.

You may also like...