Jaki skład ma mąka orkiszowa?

Osoby, które interesują się zdrową żywnością, z pewnością w swoich poszukiwaniach alternatywy dla zwykłej mąki natrafiły na mąkę orkiszową. Jest ona polecana przez dietetyków, głównie na szerokie zastosowanie oraz ze względu na składniki odżywcze, które są w niej zawarte. Nadmierne spożywanie białego pieczywa może przyczynić się do nadwagi. Jednak wiele osób nie jest w stanie odmówić sobie przyjemności związanej z jedzeniem chrupiących bułeczek. Może czas sięgnąć po pieczywo orkiszowe?

Mąka orkiszowa – nowinka czy produkt tradycyjny?

Niektórzy są święcie przekonani o tym, że mąka orkiszowa na sklepowe półki trafiła stosunkowo niedawno, wraz z boomem na zdrowe jedzenie. Jest to zupełna nieprawda. Orkisz jest bowiem znany w uprawie od tysięcy lat. Orkisz, choć znany od dawna, na pewien czas stracił na popularności. Wszystko przez to, że jest dużo trudniejszy w obróbce niż zwykła pszenica. Na całe szczęście, mąka orkiszowa znów wraca do łask i można ją bez większych problemów kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Właściwości mąki orkiszowej – podstawowa wiedza

Smakosze wyrobów mąki orkiszowej w sposób szczególny doceniają nie tylko jej wartości odżywcze, ale też przyjemny smak. Zwykła mąka nie smakuje jakoś specjalnie dobrze, za to mąka orkiszowa charakteryzuje się lekkim, orzechowym posmakiem, który idealnie współgra z rozmaitymi ziarnami. Mąka tego rodzaju pozbawiona jest goryczki, dzięki czemu pieczywo z niej wyprodukowane smakuje wprost wybornie.

Mąka orkiszowa skład

Walory mąki orkiszowej doceniane są także z uwagi na jej skład. Jest to produkt, w którym można znaleźć sporo błonnika korzystnie wpływającego na perystaltykę jelit, a także sporo białka czy żelaza. Występują w niej także witaminy z grupy B. Niestety zawiera także gluten, choć warto zaznaczyć, że w mące orkiszowej jest go znacznie mniej niż w przypadku tradycyjnej białej mąki. Jeżeli uważasz, że czas zrobić pierwszy krok na drodze do zdrowego odżywiania, to zamiast po zwykłe pszenne bułeczki, sięgnij po pyszne, orkiszowe wypieki!

You may also like...