Desery – czy, jakie i ile można jeść?
Ciastka deserowe, ciasta, torty. Prawdziwe bomby kaloryczne. Desery najczęściej podaje się po zjedzonym obiedzie. Mówi się, że słodkie poprawia humor. Bardzo dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju desery na zimno. Do popularnych deserów należą te na bazie czekolady, sera, galaretki oraz owoców.
Desery powinny nie tylko dobrze smakować, ale także ładnie wyglądać. Do popularnych należą również desery na bazie kawy. Posiadają one charakterystyczny smak oraz aromat. Deser to także uzupełnienie wartości energetycznej i odżywczej. Taki deser przyrządza się z różnych surowców. Najczęściej z mąki, owoców, jaj, mleka i innych przetworów.Deserem może być słodka jak i zimna potrawa. Wśród deserów wyróżniamy kremy, kisiele, galaretki, musy, budynie, suflety, kompoty czy lody. Do deserów zalicza się także wszelkie wyroby ciastkarskie.
Rodzaje deserów
Bardzo duże znaczenie odgrywają sosy do deserów. Wzbogacają one smak konkretnego deseru. Sosy do deserów są słodkie. Mogą być zimne lub gorące. Zimne sosy są robione z przecierów owocowych. Tymczasem gorące sosy są przyrządzane z mleka, wina, żółtek czy śmietanki. Często wykorzystuje się do ich przygotowania czekoladę, karmel, wanilię czy kakao. Bardzo ważny jest tutaj smak, ale także sposób podania. Innymi deserami mogą być sałatki owocowe czy kremy. Deserem mogą być także świeże lub mrożone owoce. Na przykład truskawki podane z bitą śmietaną i cukrem. Desery z ciasta pieczonego, ciastka i torty. Asortymentem są gofry, puddingi, sorbety, chałwa czy nugat. Desery można podzielić ze względu na składniki, konsystencję czy temperaturę podania.
Przepisy na desery
Dobrym pomysłem będzie galaretka z bitą śmietaną na zimno, suflet owocowy na ciepło, knedle z owocami. Desery można mrozić. Na przykład kawałki owoców, sosy, owocowe, pierogi z owocami. Deser to także połączenie danego surowca z dodatkowymi składnikami. Możemy wyróżnić desery mączne, mleczne, z kasz czy owocowe. Mączne są przyrządzane z ciast wyrabianych na stolnicy. Następnie są gotowane, pieczone lub smażone. Mleczne, czyli lody, twarożki, galaretki, koktajle. Z kasz to oczywiście kasza manna, a z owoców sałatka owocowa i sorbet. Polska kuchnia charakteryzuje się różnorodnych wyborem deserów. Zalicza się do nich: budynie, kisiele czy dobrze znany kogiel-mogiel. Z polskich ciast: szarlotka, sernik, pączki czy faworki. W książkach kulinarnych możemy znaleźć przepisy na ciasta, placki np. babeczki, strucle czy karpatki. Obecnie możemy także przygotować desery fit lub wegańskie. Coraz większą popularnością cieszą się desery włoskie czy hiszpańskie. Należy również pamiętać o zasadach higienicznych podczas przygotowywania deserów. Nie mogą być one przechowywane do następnego dnia, gdyż mogą stworzyć duże niebezpieczeństwo np. zatrucia pokarmowego. Desery są idealny pożywką dla drobnoustrojów. Warto także pamiętać, że desery są wysokokaloryczne. Dlatego właśnie nie są polecane dla osób odchudzających się. Z racji tego, że w ich składzie znajduje się dużo cukru, nie powinny być spożywane przez dzieci. Jeśli jednak chcemy zjeść raz na jakiś czas zdrowy deser, należy go przygotować samodzielnie w domu. W ten sposób wiemy jaki jest jego skład, co tak naprawdę do niego dodajemy. Obecnie możemy znaleźć wiele przepisów na zdrowe desery.
Najnowsze komentarze