Rukiew wodna – właściwości i przeciwwskazania

Naukowcy ostatnio stworzyli ranking najzdrowszych warzyw na świecie. Wzięli pod uwagę 17 najbardziej potrzebnych nam składników odżywczych, jakie możemy znaleźć w warzywach. Zbadali ich ilość w warzywach, które powszechnie uważa się za te najzdrowsze na przykład jarmużu, szpinaku, rukoli, brokule. Jednak żadne z tych warzyw nie było najzdrowsze.
Najzdrowsze warzywo świata to występująca w Polsce… Rukiew wodna zwana rzeżuchą wodną.

Rukiew wodna? Co to jest?

Rukiew wodna to bylina, pochodząca z kapustowatych. Rośnie ona w formie łodyg, pokrytych zielonymi listkami na ich czubku. Wierzchołek takiej łodygi zajmują białe kwiaty które powiększają się od maja do sierpnia. Z tego kwiatu powstaje malutki owoc, zawierający nasiona.
Naturalnie występowała ona na terenach Europy Środkowej i Zachodniej. Obecnie jest trochę bardziej popularna i znajduje się ją również w Azji.

Spora dawka witamin – samo zdrowie

Najzdrowsze warzywo świata musi poszczycić się dużymi walorami odżywczymi. Rukiew spełnia ten wymóg śpiewająco, gdyż zawiera dużo witaminy B6, A,E,K, C, niacynę, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i sód. Takie właściwości rukwi wodnej są bardzo szeroko wykorzystywane.

Jedna roślina na uzupełnienie braków

Wyciąg z rzeżuchy wodnej jest mocną dawką wielu witamin. Dlatego często podaje się go osobom u których występuje awitaminoza, czyli brak ważnych witamin. Rukiew ponieważ zawiera te najpotrzebniejsze jest tu naturalnym środkiem, który w krótkim czasie i skutecznie uzupełni braki, lepiej niż pomidor, czy marchewka.

Bajeczny eliksir młodości

Rukiew wodna to świetny, naturalny i działający sposób na zachowanie młodej skóry na lata. Już 80 gram dziennie może pomóc w usuwaniu przebarwień, zaczerwienień, zmarszczek i zwężaniu porów. To wszystko dzięki wysokiemu poziomowi witaminy C i E. Zwane witaminami młodości mają zbawienny wpływ na naszą skórę nie tylko pomagając w zapobieganiu starzeniu się, ale i działając odmładzająco.

Coś dla zdrowia

Oprócz uzupełniania braków witamin rukiew wodna pomaga przy innych dolegliwościach zdrowotnych. Wspomaga bowiem układ pokarmowy, trawienia, krwionośny i pracę tarczycy. Poprawia także stan wątroby i samopoczucie, pomaga się uspokoić osobom znerwicowanym. Przeciwdziała też powstawaniu komórek nowotworowych w naszym ciele, dzięki czemu zapobiega zachorowaniom.

Złoty środek

Fakt iż rzeżucha wodna jest najzdrowszym warzywem świata nie oznacza, że mamy wykluczyć z diety inne warzywa i jeść tylko ją. W zdrowej diecie najważniejsza jedno różnorodność i umiar. Nawet rukiew w dużych ilościach może zaszkodzić i podrażnić błony śluzowe jelit i pęcherza. Nie powinni jej jeść także osoby z wrzodami żołądka i jelit oraz stanami zapalnymi nerek.

 

You may also like...