Czy bezpłodność da się skutecznie wyleczyć?

Bezpłodność – to schorzenie natury biologicznej, które uniemożliwia posiadanie potomstwa. Obecnie coraz więcej osób boryka się z tą dolegliwością. Kiedyś za niemożność posiadania dzieci obwiniane były głównie kobiety. W dzisiejszych czasach badania potwierdzają to, że bezpłodność w dużej mierze dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przyczyny powstawania bezpłodności są bardzo różnorodne i to właśnie od rodzaju przyczyny zależy skuteczność leczenia.

Przyczyny powstawania niepłodności

W przypadku kobiet, za niepłodność w dużej mierze odpowiadają zaburzenia procesu jajeczkowania. W tym miejscu należy wskazać na zespół policystycznych jajników, zaburzenia funkcjonowania tarczycy czy nadwagę. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to bardzo często problemem jest zła jakość nasienia. Wpływ na jakość nasienia ma między innymi środowisko i jego zanieczyszczenia, stres, czy przegrzewanie jąder. Za męską bezpłodność odpowiadać mogą także przebyte wcześniej choroby zakaźne, czy problemy hormonalne. W leczeniu niepłodności ogromną rolę odgrywa właściwa diagnostyka i znalezienie problemu, który jest pierwotną przyczyną niezdolności do posiadania potomstwa. W niektórych przypadkach medycyna może skutecznie pomóc.

Leczenie bezpłodności – jakie są etapy?

W pierwszej kolejności należy zacząć od profesjonalnej diagnostyki. Uważa się, że problem niepłodności może dotyczyć par, które pomimo aktywnego starania się o potomstwo na przestrzeni roku, nie osiągają zmierzonego efektu w postaci zapłodnienia. Co ważne, do lekarza specjalisty powinny się jednocześnie zgłosić obydwie osoby – znacznie może to skrócić czas potrzebny do postawienia właściwej diagnozy. Często trzeba przejść przez wiele badań zanim uda się ustalić pierwotną przyczynę niepłodności. Jeżeli zostanie postawiona odpowiednia diagnoza, można przystąpić do leczenie. Proces leczenia zależny jest od tego, co wpłynęło na niepłodność. W niektórych przypadkach pomóc może zabieg chirurgiczny, często niezbędna jest terapia hormonalna.

Co zrobić gdy leczenie nie zakończy się sukcesem?

Medycyna choć na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci niezwykle rozwinęła się w temacie leczenia niepłodności, to nie zawsze posiada skuteczne rozwiązania problemu. Leczenie bezpłodności czasem jest nieskuteczne i w takich przypadkach para, która pragnie posiadać potomstwo musi się zdecydować albo na domaciczną inseminację albo na zapłodnienie pozaustrojowe. Zwłaszcza ta ostatnia metoda w niektórych środowiskach budzi wiele emocji natury etycznej.

You may also like...