Pies – skuteczna pomoc w wychodzeniu z depresji

O tym, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Przyjazne czworonogi za jedzenie i pieszczoty oddadzą człowiekowi całe swoje kudłate serce. Jak pokazuje doświadczenie, psiaki to także skuteczna pomoc w walce z wieloma chorobami. Jeżeli ktoś choruje na depresję, to koniecznie powinien sprawić sobie psiego przyjaciela. Taki zwierzak potrafi przynieść o wiele lepsze rezultaty w pokonywaniu choroby niż najlepsza terapia farmakologiczna czy psychoterapia.

Psy a zdrowie człowieka

Wpływ psów na zdrowie człowieka jest bardzo pozytywny. Na samym wstępie warto wspomnieć o tym, że posiadanie psiaka, zwłaszcza w mieście, wiąże się z przynajmniej kilkoma spacerami w ciągu dnia. Przy ogólnej tendencji do siedzącego trybu życia, okazuje się że psiak to świetne narzędzie w walce z nadwagą i otyłością. Nie trzeba zapisywać się na siłownię czy korzystać z usług trenera personalnego. Takim doskonałym trenerem może być pies, zwłaszcza gdy jest to rasa wymagająca dużej dawki ruchu w ciągu dnia. Kolejnym aspektem, który przyciąga uwagę jest związek emocjonalny pomiędzy psim przyjacielem a człowiekiem. W dobie odseparowania społecznego, gdzie sąsiad nie zna sąsiada, posiadanie psa skutecznie redukuje poczucie osamotnienia. Z tego względu posiadanie psiaka jest zalecane osobom starszym, które często cierpią na samotność.

W jaki sposób pies może pomóc wyjść z depresji?

Należy poruszyć w tym miejscu kilka punktów. Istotną rolę odgrywają chociażby wspomniane wyżej codzienne spacery. Osoby zmagające się z depresją bardzo często przejawiają niechęć do jakichkolwiek aktywności, ciężko jest im nieraz podnieść się z łóżka. Obecność psa sprawia, że czy chcą czy nie, muszą choć na kilka minut z nim wyjść na spacer, by załatwił swoje potrzeby. Psiak działa więc mobilizująco do podejmowania aktywności życiowych. Kolejna kwestia, to także wspominane wyżej towarzyszenie człowiekowi. Osoby z nastrojami depresyjnymi czują się same w walce z chorobą – psiak będzie doskonałym towarzyszem niedoli i zredukuje poczucie samotności. Jest jeszcze jedna ważna rzecz. A mianowicie poczucie odpowiedzialności za drugą istotę, co też jest istotne w walce z depresją. Pies sam sobie nie poradzi, w człowieku wzbiera więc poczucie odpowiedzialności, co także działa mobilizująco. Na opisanych powyżej przykładach jasno widać pozytywny wpływ zwierząt w rozważaniach psy a zdrowie człowieka. W schroniskach wciąż czeka wiele bezdomnych psiaków, które pragną stać się najlepszym przyjacielem człowieka.

You may also like...