Odrobina stresu ma korzystny wpływ

Wpływ stresu na organizm człowieka jest bardzo duży. Wpływa on także na masę naszego ciała. Zagadnienie jego wpływu na zachowania żywieniowe została bardzo dokładnie przebadana przez wielu wybitnych naukowców i lekarzy.

Jak zmienia się nasza waga pod wpływem stresu? Wiedza podstawowa

Na to jak zareaguje nasz organizm, a dokładnie układ pokarmowy ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych na pewno zalicza się długość oddziaływania stresu. Im dłużej jesteśmy narażeni na czynniki stresujące tym gorzej dla nas. Stres jest obecny na każdym etapie naszego życia i nic na to nie poradzimy. Jeżeli jest on krótkotrwały to można pokusić się o stwierdzenie, że ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Nagły wzrost hormonu stresu – kortyzolu działa pobudzająco. Ponadto mamy wtedy wzmożoną wydajność oraz koncentracje. Jednak to pozytywne działanie występuje tylko wtedy, gdy stresujące chwile zdarzają nam się bardzo rzadko i trwają nadzwyczaj krótko. W takich sytuacjach zazwyczaj występuje ścisk żołądka i nie jesteśmy w stanie nic zjeść – nie odczuwamy głodu. W takim przypadku waga naszego ciała pójdzie w dół. Jednak kiedy stres jest długotrwały i jesteśmy ciągle na niego narażeni to sieje on spustoszenie w naszym organizmie. Rozregulowuje on wszystkie nasze układy i związane z nimi funkcje życiowe. Począwszy od snu do zaburzeń w przyjmowaniu pokarmów. Kiedy stres jest długotrwały to wysoki poziom kortyzolu wyprodukowanego przez nadnercza cały czas się utrzymuje. Prowadzi to do ciągłego uczucia głodu objawiające się ssaniem w żołądku. Wzmożone jest wtedy zapotrzebowanie na cukier i tłuszcze co sprawia, że sięgamy po wysokokaloryczne przekąski. Ponadto ciągły stres powoduje również spowolnienie trawienia spożywanych przez nas pokarmów. Oba te zjawiska niestety powodują przyrost masy naszego ciała. Co potwierdza badania, że tycie od stresu jest jak najbardziej możliwe.

 

Reasumując stres jest w naszym życiu potrzebny, ale w małych ilościach, na krótko i tylko sporadycznie. Kiedy trwa długi czas jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu, wyniszcza go od środka.

You may also like...