Przekąski – które można jeść?

Bardzo często nie wyobrażamy sobie dnia bez żywieniowych przekąsek. Wszelkiego rodzaju chipsy, paluszki, chrupki. Jednak większość z nich jest po prostu niezdrowa. Wliczając w to przekąski słodkie. Ciastka, czekolady, batony. Warto jest pomyśleć nad zdrowymi przekąskami. Takie, które możemy przygotować sami w domu. Batony proteinowe bez cukru, na bazie daktyli. Pieczone chipsy z ziemniaków z dodatkiem ziół. Propozycji jest wiele.

 

Przekąski powinny być opcją dodatkową. Na pewno nie mogą zastępować codziennych posiłków. Tak zwane przekąski są wszelkiego rodzaju przekąskami słodkimi oraz słonymi. Na pewno należy dodać, że są niezdrowe. Można je zastąpić owocami, warzywami, owocami czy płatkami zbożowymi. Ich głównym celem jest złagodzenie pierwszego głodu. Przekąski to pewnego rodzaju potrawa, która nie jest traktowana jako pełne danie. Zaspokaja ona głód między śniadaniem, obiadem i kolacją. Przekąską może być wędlina, warzywa, sery czy jogurt. Długie przerwy między posiłkami to problem dla wielu z nas. Zwłaszcza jeśli żyjemy w ciągłym biegu. Warto podkreślić, że istnieją także zdrowe przekąski. Zamiast drożdżówki czy batona, możemy zjeść owoc. Świetnym rozwiązaniem będzie także wypicie soku owocowego lub warzywnego. Ciągłe podjadanie niezdrowych rzeczy może zaskoczyć naszej sylwetce. Przekąska pełnowartościowa jest małym posiłkiem. Powinna być ona zdrowa. Dobrze, jeśli będzie dostarczała witamin oraz składników mineralnych. Do niezdrowych przekąsek zaliczają się słodzone napoje, cukierki, batony czekoladowe, żywność fast-food, chipsy czy wyroby cukiernicze. Należy wybierać urozmaicone produkty. Zdrową przekąską mogą być musy owocowe. Świetnym pomysłem będą także chipsy owocowe. Nie zawierają one tłuszczu. Smaczną i zdrową przekąskę możemy także przygotować na bazie płatków musli. Szczególnie zdrowe są orzechy, które są źródłem witaminy E. Mogą one stanowić świetną przekąskę. Orzechy wpływają na nastrój. Podjadać możemy także pestki dyni czy nasiona słonecznika.

Rodzaje innych przekąsek

Świetnym pomysłem są warzywne koreczki. Możemy do nich dodać plastry sera, chude wędliny. W formie przekąski możemy wypić kefir, mleko czy maślankę. Można do nich dodać otręby pszenne czy płatki owsiane. Do zdrowej przekąski należy także mała przekąska galaretki. Tak naprawdę wyróżnia się wiele rodzajów przekąsek. Nie wszystkie są zdrowe. Jednak zdrowe alternatywy możemy kupić zarówno w sklepie jak i przygotować samodzielnie w domu. Warto wspomnieć jeszcze raz o tych najbardziej niezdrowych przekąskach. Należą do nich między innymi gotowe sałatki. Zawierają one duże ilości tłuszczu, soli oraz cukru. W sklepach znajdziemy także smakowe mleka. Najczęściej zawierają one zarówno cukier jak i wspomagacze smaku. Takich produktów najlepiej unikać. Prawdziwym hitem stały się batony energetyczne. Wyróżniamy zarówno te zdrowe batony energetyczne jak i niezdrowe. Oczywiście większość z nich jest dosładzanych. W ich składzie znajdziemy syrop glukozowy, fruktozę i inne aromaty. Najlepiej wybierać produkty w myśl zasady, im mniej składników, tym lepiej. Należy pamiętać, że zdrowe przekąski możemy przygotować w domu. Zarówno batony, galaretki, pełnoziarniste ciastka czy też mus owocowy.

You may also like...