Czyszczenie zębów – irygator

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala na to, by utrzymać zęby w dobrej kondycji nawet do późnej starości. Niestety nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób powinno się dbać o zęby. Dokładne czyszczenie to absolutna podstawa. A jak właściwie powinno się czyścić zęby? Oto kilka wskazówek.

Po pierwsze – regularność

Z czasów dzieciństwa chyba każdy pamięta upomnienia szkolnej higienistki dotyczące tego, aby zęby myć dwa razy dziennie, a mianowicie rano i wieczorem. Najnowsze badania jednoznacznie wskazują na to, że taka częstotliwość jest jednak niewystarczająca. Jak często zatem myć zęby? Najlepiej tą czynność wykonywać po każdym posiłku. Wówczas zyska się pewność, że w przestrzeni między zębami nie zostały żadne resztki jedzenia.

Po drugie – dokładność

Czyszczenie zębów nawet co godzinę może okazać się zupełnie nieskuteczne, jeżeli czynność ta nie będzie wykonywana dokładnie. Chodzi o to, aby zęby myć na tyle długo i dokładnie, by usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Długość mycia zębów zależy od tego, czego się do tego używa. Czy jest to zwykła szczoteczka manualna czy może szczoteczka elektryczna, szczoteczka soniczna czy też irygatory do zębów.

Po trzecie – akcesoria do czyszczenia zębów

Rynek produktów stomatologicznych obfituje w różnorodne rozwiązania pomagające w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Najtańsze, a przy tym najmniej wydajne są tradycyjne manualne szczoteczki do zębów. Aby przy ich pomocy dokładnie wyczyścić zęby trzeba na tą czynność poświęcić sporo czasu i energii. Lepiej spisują się szczoteczki elektryczne, a jeszcze lepiej soniczne, które przy pomocy ruchów wymiatających usuwają niemal wszystkie zanieczyszczenia. Nowością na rynku są irygatory do zębów.

Irygator dentystyczny – co to takiego?

Irygator to sprytne urządzenie, które pomaga dbać o to, aby jama ustna była czysta. Pod ciśnieniem wystrzeliwany jest płyn, co pomaga czyścić przestrzeń między zębami, do której nie może dotrzeć szczoteczka. Rozwiązanie to jest polecane każdemu, kto pragnie jak najlepiej dbać o stan swoich zębów. W ofercie sklepów z akcesoriami dentystycznymi można znaleźć irygatory stacjonarne jak i irygatory przenośne. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie tylko do użytku domowego. Ze względu na swoje gabaryty może być problematyczne w podróży. Z kolei irygator przenośny to urządzenie dedykowane osobom, które uwielbiają podróżować, a przy tym pragną dbać o stan jamy ustnej. Dostępne są także zestawy zawierające irygator dentystyczny i szczoteczkę do zębów.

You may also like...