Gdy objawy alergii się poprawiają

Kiedy objawy alergii dają jej obraz, stawiana jest diagnoza i rozpoczyna się indywidualnie dobrane leczenie, dieta i ewentualnie wsparcie farmakologiczne. Dzięki temu bóle brzucha, biegunki, pieczenie i swędzenia skóry ustępują i osobie uczulonej żyje się lepiej. Co jednak, gdy następuje poprawa objawów alergii pokarmowej? Czy wówczas można zacząć ponownie jeść produkty, które uczulały? Poniżej postarano się rozwiać podobne wątpliwości.

Zmniejszenie objawów przez dietę eliminacyjną

Podstawowym leczeniem alergii pokarmowej jest zastosowanie diety eliminacyjnej, w której to na pewien okres lub też całkowicie – w zależności od nasilenia alergii – rezygnuje się ze spożywania produktu będącego alergenem. To sprawia, że objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunki, wymioty, bóle brzucha, objawy układu oddechowego i skóry stają się mniej dokuczliwe. Unikanie alergenu pomoże przywrócić równowagę organizmu oraz wpłynie na poprawę zdrowia.

Ustępujące objawy

Poprawa objawów alergii nie w każdym wypadku wynika jedynie z zastosowania diety eliminacyjnej – należy pamiętać, że alergie pokarmowe o wiele częściej dotyczą dzieci niż dorosłych. W większości przypadków objawy alergii ustępują bowiem wraz z wiekiem. Nie jest to jednak zasada, nie dzieje się tak bowiem u wszystkich i nie w przypadku każdej alergii. Niektóre alergie bowiem, na przykład na orzechy czy ryby, które mogą objawiać się anafilaksją, nie ustępują nigdy.

Należy także brać pod uwagę to, że istnieje również alergia krzyżowa, gdzie wyeliminowanie jednego produktu nie wystarcza. W takim przypadku o poprawę objawów jest ciężej.

Próba prowokacji

Dieta eliminacyjna sprawiła, że objawy nie są aż tak uciążliwe, wówczas przeprowadzić można tak zwaną próbę prowokacji – ponownie wprowadzić alergen do diety, żeby zaobserwować reakcję organizmu i dowiedzieć się, czy będzie to reakcja patologiczna, która da objawy jak wcześniej.

Próbę taką stosuje się u dzieci, jeżeli występuje alergia pokarmowa na mleko. Łatwo wówczas zaobserwować, czy po ponownym wprowadzeniu dziecko ponownie wykazuje objawy, czy ta została zmniejszona.

Marsz alergiczny

Jak wspomniano, alergie pokarmowe dotykają częściej dzieci i to ich dotyczy leczenie oraz obserwowanie, czy następuje poprawa. Z wielu alergii dziecko jest w stanie „uwolnić się” w przeciągu rok do trzech lat od rozpoczęcia leczenia. Może być jednak tak, że dziecko z alergii nie wyrasta – zjawisko to nosi miano marszu alergicznego. Wraz z dorastaniem dziecka choroba ewoluuje. Proces zapalny zmienia wówczas lokalizację i atakuje kolejne narządy, niosą ze sobą nowe objawy.

Pamiętać należy, że na poprawę objawów, jak i wyjście z alergii najważniejsze jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia.

 

You may also like...