Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?

Każdy z nas miał w swoim życiu chociaż raz ochotę nie wstawać, cały dzień spędzić w łóżku i nic nie robić. Nasze dzieci bez względu na wiek i obowiązki też mają prawo miewać taki dzień i po prostu wolą zostać w domu niż iść do przedszkola. Ale dlaczego?

Czemu dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Takich powodów może być bardzo dużo. Jeśli dziecko jest przywiązane do swoich rodziców i przebywania w domu, może się okazać, że chodzenie do przedszkola wywołuje u niego silny stres. Objawem tego może być, np. ból brzuszka u dziecka. Inny powód to po prostu zła atmosfera w przedszkolu. Nasz maluch może się tam po prostu źle czuć.

Co zrobić? Leczenie

Najważniejsze to nie wściekać się. Obudzimy w dziecku tylko jeszcze więcej emocji. Należy zacząć od spokojnej rozmowy z naszym dzieckiem. Jeśli odpowiednio nią pokierujemy, maluch szybko zdradzi nam czemu nie lubi chodzić do przedszkola. Jeśli poznamy powód, znacznie łatwiej będzie nam znaleźć na to rozwiązanie. A to właśnie na tym nam zależy.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie wydobyć od dziecka żadnych ważnych informacji, dobrze jest udać się do przedszkola. Może tam będziemy w stanie zdobyć cenne informacje.

W przypadku, gdy nie ma konkretnego powodu niechęci malucha do przedszkola można postarać się go jakoś przekonać. Może z wykorzystaniem pewnych nagród, pokazać mu, że przedszkole jest bardzo dobre i nie należy go kojarzyć z żadnym stresem, ani negatywnymi emocjami.
Warto postarać się, aby dziecko kojarzyło przedszkole tylko i wyłącznie pozytywnie i z pozytywnymi emocjami. Jeśli zaproponujemy maluchowi, że za każdy dzień w przedszkolu dostanie, np. lizaka, będzie kojarzył przedszkole z czymś miłym. Oczywiście zawsze lizaka można zastąpić zdrowszą jego wersją lub zupełnie czymś innym.

Przede wszystkim należy pamiętać, by postarać się rozwiązać ten problem spokojnie. Krzyk, ani zaciąganie dziecka do przedszkola siłą, da nam jeszcze gorsze rezultaty i dziecko zrazi się do niego jeszcze bardziej niż na początku.

You may also like...